Żabka testuje system gospodarki obiegu zamkniętego we wszystkich sklepach w Bydgoszczy
Od 26 stycznia br., w ramach pilotażowego projektu „Zielona Odnowa”, klienci sieci Żabka mają możliwość oddawania jednorazowych opakowań po napojach we wszystkich ponad 120 Żabkach zlokalizowanych na terenie Bydgoszczy. Można je zwracać bezpośrednio u sprzedawców lub w EKOmatach. Zebrany surowiec posłuży do stworzenia nowych opakowań, dzięki czemu mniej śmieci trafi na wysypiska. Projekt przyniesie korzyści nie tylko planecie, zyskają także klienci – za każdą oddaną plastikową butelkę lub puszkę otrzymają 50 żappsów.
– Działania ekologiczne mają sens, gdy możemy osiągnąć ich odpowiednią skalę. Aby takie działania były efektywne, musimy projektować je w sposób prosty, czytelny i łatwy dla odbiorcy. Dlategowprowadzamy możliwość oddania jednorazowych opakowań po napojach we wszystkich sklepach Żabka na terenie całej Bydgoszczy w ramach akcji „Zielona Odnowa”. Jej celem jest budowanie świadomości ekologicznej wśród klientów oraz wyrobienie nawyku zwrotu plastikowych i metalowych opakowań po napojach tak, jak udało nam się to zrobić dla butelek szklanych. Naszym atutem jest bliskość sklepów, czyli punktów zbiórki, łatwość i szybkość procesu zwrotu opakowań, a także nagroda w postaci żappsów za proekologiczną postawę. Dzięki tej zbiórce będziemy w stanie odzyskać cenny surowiec i zawrócić go do ponownej produkcji opakowań. Takie działania mają sens nie tylko z uwagi na ograniczenie produkcji plastiku i zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, ale także na minimalizację emisji CO₂, która jest bezpośrednią przyczyną zmian klimatycznych. Zachęcam klientów, by wzięli udział w naszej zielonej transformacji w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego! – mówi Joanna Kasowska, Dyrektor Jakości i Standardów Zarządzania Żywnością w Żabka Polska.
Projekt „Zielona Odnowa” realizowany jest we współpracy z Urzędem Miasta Bydgoszcz.
– Prawidłowa zbiórka odpadów, ich segregacja i gospodarka o obiegu zamkniętym są drogą, która na jej końcu pozwoli wykorzystywać surowce i ponownie je użytkować. Wdrożony projekt jest krokiem w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego, jednakże w tym zakresie należy wdrożyć odpowiednie kompleksowe przepisy prawne. Czujemy satysfakcję, że akcja Żabki, promująca dobre zachowania ekologiczne, przy współpracy z Miastem, jest realizowana w Bydgoszczy – mówi Michał Sztybel, Zastępca Prezydenta Bydgoszczy.
Jak wziąć udział w akcji „Zielona Odnowa”?
Wystarczy znaleźć dowolny sklep Żabka na terenie Bydgoszczy i przynieść do niego puste opakowania po napojach. Należy pamiętać, by opakowań nie zgniatać, nie niszczyć, a także nie zrywać etykiet.
W ramach akcji „Zielona Odnowa” można zwracać plastikowe butelki PET o pojemności do 2l oraz metalowe puszki o pojemności do 1l (ze zbiórki wykluczone są opakowania po napojach mlecznych). Opakowania muszą mieć czytelny kod kreskowy do zeskanowania. Nie ma konieczności ich mycia, ale z przyniesionych opakowań należy wylać resztki napojów.
Klienci, którzy wezmą udział w akcji, zostaną nagrodzeni bonusowymi punktami lojalnościowymi w aplikacji Żappka, czyli tzw. żappsami – otrzymają 50 żappsów za każde zwrócone opakowanie z plastiku (butelka) lub metalu (puszka). Zebranymi żappsami można płacić za zakupy.
Dwa sposoby zwrotu – w EKOmacie i u sprzedawcy
W 54 sklepach Żabka w Bydgoszczy można zwrócić opakowania w EKOmatach, czyli specjalnych maszynach do selektywnej zbiórki odpadów. W pozostałych 67 placówkach na terenie Bydgoszczy można zwrócić opakowania bezpośrednio u sprzedawcy, który także naliczy należne za zwrot bonusowe żappsy. W tym przypadku obowiązuje limit – jednorazowo można oddać maksymalnie 15 opakowań po napojach.
Więcej informacji o akcji „Zielona Odnowa” znaleźć można na stronie: https://www.zabka.pl/zielona-odnowa
Odpowiedzialność społeczna Żabki
Żabka kontynuuje działania w zakresie odpowiedzialności społecznej, podejmując kolejne kroki i promując recykling jako jeden ze sposobów na ograniczenie produkcji pierwotnego plastiku. W Poznaniu, Warszawie i Łodzi testuje już 29 EKOmatów, dzięki którym w sumie zebranych zostało i otrzymało drugie życie niemal 320 tys. sztuk puszek aluminiowych oraz ponad 701 tys. sztuk plastikowych butelek po napojach. Dodatkowo Żabka na opakowaniach produktów marki własnej umieszcza informacje o tym, jak właściwie segregować zużyte opakowania. Dba także o to, by jak najwięcej z nich powstawało z surowców wtórnych – butelki z materiału pochodzącego w 100% z recyklingu (tzw. rPET) mają napoje wszystkich marek własnych Żabki – Foodini, Wycisk, S! oraz woda mineralna OD NOWA.