Czy powrót do pracy po urlopie wychowawczym to dobry moment na założenie własnego biznesu?
Jeżeli jesteś w gronie mam, które nie miały możliwości wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim lub chciały zostać przy dziecku w jego pierwszych latach życia, być może korzystałaś z urlopu wychowawczego. Zgodnie z ustawą trwa on maksymalnie do 35 miesięcy i może go wziąć jeden rodzic. Prawo nie zabrania podejmowania w tym czasie pracy w dowolnej formie, a nawet prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli jednak nie byłaś aktywna zawodowo i czeka cię powrót do pracy po urlopie wychowawczym, podpowiadamy, jak będąc matką, otworzyć własny biznes.
Spis treści:
Powrót do pracy po urlopie wychowawczym
Koniec urlopu wychowawczego a powrót do pracy to dla wielu kobiet dość stresujący moment, który może skłaniać do pytań o dalszy rozwój zawodowy. Wiele matek wraca do wcześniej wykonywanej pracy. Bywają jednak sytuacje, które sprawiają, że nie ma się takiej możliwości albo nie chce się na to zdecydować. Jest wiele sposób na to, by poradzić sobie z wyzwaniem ułożenia kariery na nowo.
Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę
Jeżeli chcesz kontynuować pracę w swoim zawodzie lub branży, w której już masz doświadczenie, oczywistym rozwiązaniem jest szukanie pracy na etacie, ale już u innego pracodawcy. Jest to jedna z najbezpieczniejszych form zatrudnienia, na którą decyduje się wiele kobiet, które zostały matkami.
Samozatrudnienie
Samozatrudnienie, czyli prowadzenie własnej działalności gospodarczej, może otworzyć przed tobą wiele możliwości, których mogło brakować ci w pracy na etacie. Powrót do pracy po urlopie wychowawczym może być dobrym momentem na założenie własnego biznesu. Dla wielu matek jest to atrakcyjne rozwiązanie ze względu na elastyczność czasu pracy i możliwość dostosowania grafiku do potrzeb rodziny, codziennych obowiązków związanych z rodzicielstwem. Przykładowo możesz organizować spotkania w godzinach, gdy dziecko jest w przedszkolu, lub pracować z domu.
Dlaczego jeszcze warto założyć swoją firmę po urlopie wychowawczym? Niezależność w podejmowaniu decyzji daje większe poczucie kontroli nad rozwojem zawodowym i zarobkami, które mogą przewyższać te oferowane na etacie. Poza tym to świetna okazja, by wykorzystać umiejętności, takie jak dobra organizacja, zarządzanie czasem czy wielozadaniowość, które są niezwykle cenne w prowadzeniu własnej firmy i które zapewne masz dobrze opanowane, będąc matką.
Oczywiście przed zdecydowaniem się na otwarcie własnej działalności musisz dokładnie przeanalizować koszty, ryzyko oraz dostępne formy wsparcia, takie jak dotacje dla nowych przedsiębiorców.
Zakładanie firmy po urlopie wychowawczym a franczyza
Tworzenie własnego przedsiębiorstwa może być dla niektórych trudne i stresujące. W takiej sytuacji warto rozważyć franczyzę. To gotowy model biznesowy, który nie wymaga budowania firmy od podstaw, ale pozwala na to, by spełniać się w roli szefa.
Wszystkie kwestie związane z organizacją i prowadzeniem działalności są dostarczane w ramach współpracy z franczyzodawcą. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie, jeśli nie masz dobrego pomysłu na własny biznes lub chcesz ograniczyć ryzyko związane z jego prowadzeniem.
Dlaczego warto prowadzić franczyzę po zakończeniu urlopu wychowawczego?
Dla wielu matek franczyza może okazać się świetnym rozwiązaniem. Przede wszystkim zyskujesz duże wsparcie ze strony marki, pod której szyldem będziesz prowadzić biznes. Zostaniesz właścicielką sklepu, ale będziesz mieć poczucie finansowego bezpieczeństwa, którego możesz nie odczuwać w przypadku samodzielnego zakładania firmy. Masz też pewność, że wszystkiego nauczysz się krok po kroku — nie musisz całkowicie wywracać swojego życia, idąc na kolejne studia lub inwestując pieniądze na kursy doszkalające.
Jaka franczyza będzie najlepsza po zakończonym urlopie macierzyńskim?
Nie każda matka ma możliwość odkładania pieniędzy na inwestycję w swój biznes. Być może właśnie przeraża cię to, ile musisz mieć pieniędzy na start, by zostać przedsiębiorczynią. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie dla ciebie tania franczyza, która nie będzie wymagać od ciebie wysokiego wkładu własnego. W przypadku franczyzy Żabki wystarczy kwota w wysokości 5000 złotych na zakup kasy fiskalnej i koncesji, aby prowadzić działalność.
Inwestycja we franczyzę, biorąc pod uwagę wszystkie profity, jakie zyskujesz, jest niewielka. Otrzymujesz w pełni wyposażony sklep (towar, meble i sprzęt elektroniczny), lokal w miejscu, w którym możesz liczyć na wielu klientów, dostęp do szkoleń i platformy edukacyjnej.
Dodatkowym atutem korzystania z modelu biznesowego, jaki oferuje franczyza Żabki, jest to, że nie trzeba martwić się reklamą i inwestować w marketing — o wszystko dba marka.
Koniec urlopu wychowawczego i co dalej? Inspiracje i pomysły na biznes dla matek
Jeśli jesteś mamą wracającą na rynek pracy i myślisz o założeniu własnego biznesu, świetnym źródłem inspiracji może być podcast Żabki. W jednym z odcinków poznasz historię przedsiębiorczej mamy, która po urlopie wychowawczym zdecydowała się na prowadzenie działalności jako franczyzobiorczyni: https://www.zabka.pl/podcasty/podroz-przedsiebiorczej-mamy-masz-to-jak-w-zabce/%22.
Bohatera opowiada, jak połączyła macierzyństwo z pracą zawodową, budując elastyczny i satysfakcjonujący model biznesowy. To świetny przykład na to, że własny biznes nie tylko pozwala lepiej zarządzać czasem, ale też daje możliwość rozwijania swoich pasji i osiągania sukcesów na własnych warunkach.